Strona głównaMaszyny produkcyjnePlanowanie produkcji w małej firmie produkcyjnej

Planowanie produkcji w małej firmie produkcyjnej

Każde przedsiębiorstwo produkcyjne musi zmierzyć się z wyzwaniem jakim jest planowanie zdolności produkcyjnych. W dużych firmach produkcyjnych tego typu zadanie z reguły jest wykonywane zgodnie z określonymi procedurami. Jest to jedno z głównych zadań należących do osób nadzorujących produkcję. W większości przypadków jest wspierane przez odpowiednie oprogramowanie do zarządzania produkcją np. ERP (Enterprise Resource Planning) lub CRP (Capacity Requirements Planning). Jak do tego zagadnienia podejść w małej lub nawet mikro firmie produkcyjnej? Pokrótce na to pytanie odpowiada niniejszy artykuł.

Planowanie zdolności produkcyjnych

Zwykle jest realizowane w postaci bilansu zestawiającego możliwości maszyn produkcyjnych oraz mocy produkcyjnych. Moce oczywiście są ograniczone ze względu na zasoby ludzkie, dostawy materiałów oraz wiele innych czynników. Bilans tego typu ma szczególne znaczenie dla stanowisk/maszyn stanowiących wąskie gardło w procesie produkcyjnym. Planista mający wiedzę o tak zwanym wąskim gardle oraz różnego typu problemach/słabszych punktach jest w stanie lepiej zorganizować proces produkcyjny. Przede wszystkim w przypadku przeciążenia można uzupełnić moce produkcyjne. Poza tym, efektywne planowanie pozwala wyeliminować nieefektywne elementy w procesie produkcyjnym.

Planowanie zdolności produkcyjnych w małej firmie

Planowanie produkcji w małej firmie z reguły do pewnego momentu odbywa się dzięki wiedzy planisty lub kierownika produkcji. Jednak niemal każda firma wraz ze wzrostem poszukuje rozwiązań informatycznych wspomagających pracę planisty. W przypadku dużych firm są to rozbudowane systemy MRP/ERP. Natomiast w przypadku mniejszych firm wystarczą małe rozwiązania wyposażone w podstawowe funkcjonalności z zakresu planowania produkcji (np. planowanie produkcji przez Internet).

Podstawą prawidłowego planowania produkcji jest harmonogramowanie. Dobrze wykonany harmonogram pozwala realnie określić termin zrealizowania prac oraz efektywnie zaplanować potrzebne zasoby. W przypadku firm produkcyjnych ma to kluczowe znaczenia, gdyż praca parku maszynowego musi być skoordynowana z zamówionymi materiałami oraz zatrudnionymi zasobami ludzkimi. Innymi słowy dobre planowanie uwzględnia dostępność zasobów wymaganych do realizacji procesu produkcyjnego.

Podsumowując, planowanie zdolności produkcyjnych w małej firmie to bardzo ważne zadanie, które bez wątpienia wpływa na efektywność przedsiębiorstwa. Efektywne planowanie przekłada się bezpośrednio na dobry wynik finansowy i kondycję firmy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne