Strona głównaUncategorizedBezpieczne pokonywanie barier architektonicznych na wózku

Bezpieczne pokonywanie barier architektonicznych na wózku

Pomimo, że architektura miast stara się coraz bardziej dostosowywać otoczenie dla każdego. Także osób poruszających się na wózkach czy mających problem z pokonywaniem stopni. Nie zawsze jest to możliwe, przez ograniczoną ilość miejsca na podjazdy czy starsze budynki. Czasem podjazdy bywają zbyt strome, aby osoba poruszająca się na wózku mogła je pokonać. Przede wszystkim dla mieszkańców bloków, jest to spore utrudnienie. Jednak znaleziono na to sposób i stworzono schodołazy. Które umożliwiają pokonywanie barier architektonicznych, takich jak schody.

Schodołazy – co to za rozwiązanie?

Schodołazy to zjazdy umożliwiające bezpieczne poruszanie się po schodach. W celu zejścia lub dostania się na wyższą kondygnację. Dzięki temu osoby niepełnosprawne i starsze, mogą bez problemu pokonywać stopnie. Schodołazy mogą być stosowane wszędzie: apteki, budynki mieszkalne czy urzędy miasta. Istnieją dwa rodzaje schodołazów: kroczące osobowe z krzesełkiem oraz gąsienicowe osobowe.

Więc jaki schodołaz wybrać? 

– Schodołaz kroczący osobowy z krzesełkiem

Są to poręczne wózki, przeznaczone do pokonywania schodów. Zawierający dodatkowy stopień, charakteryzujący się większą odległością od podłoża. Umożliwiający bezpieczne poruszanie się. Są one droższe od schodołazów gąsienicowych. Jednak bardziej mobilne i pozwalają poruszać się nawet po krętych schodach. Pokonują poszczególne stopnie dzięki siłownikowi a na pełnym naładowaniu, są w stanie pokonać aż 75 pięter. Schodołazy kroczące z krzesełkiem, idealnie nadadzą się dla osób starszych. Ze względu na wbudowane krzesło.

– Schodołaz gąsienicowy osobowy 

Szybsze od schodołazów kroczących i bardziej wygodne dla osoby poruszającej się na wózku. Dzięki założonej gąsienicy stają się bezpieczne i ułatwiają pokonywanie kolejnych stopni. Pozwalają one podpiąć wózek i bezpiecznie pokonywać klatki schodowe. Jednak ten rodzaj schodołazu, niestety nie nadaje się do schodów zabiegowych lub krętych. Jest to lekka i funkcjonalna forma, która ułatwia opiekunowi prowadzenie wózka. A ich wygodna forma, bez problemu zmieści się do większości samochodów.

 

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne