Strona głównaUncategorizedDlaczego komin się zapycha?

Dlaczego komin się zapycha?

Każdy właściciel domu bądź mieszkania raz na pewien czas spotyka się z problemem jakim jest zapchany komin. Wówczas zazwyczaj konieczne jest wezwanie kominiarza i wyczyszczenie szybu kominowego. W Polsce istnieje obowiązek regularnego czyszczenia kominów. Przepis ten powstał ze względów bezpieczeństwa. Dzięki temu wizyta kominiarza zmniejsza ryzyko zapalenia się komina. Niestety czasami bywa tak, że komin zapycha się częściej niż kontrola kominiarska.

Jak rozpoznać zapchany komin?

Na szczęście istnieje kilka sygnałów świadczących o tym, że komin może być niedrożny:

  • cofanie się spalin: przede wszystkim objawem, który powinien nas zaniepokoić jest cofanie się spalin do komina,
  • dym wydobywający się z pieca: kolejnym sygnałem niedrożnego komina jest wydobywanie się dymu wprost z pieca,
  • słabszy ciąg: jeżeli komin jest zapchany dochodzi do zwężenia się przekroju komina, a to powoduje słabszy ciąg.

Oczywiście gdy tylko zaobserwujemy tego typu objawy należy jak najszybciej wezwać kominiarza. W kominie prawdopodobnie nagromadził się nadmiar sadzy, która może się zapalić. Co więcej brak odpowiedniego ciągu może spowodować awarię całego systemu grzewczego.

Jak zapobiec zapchaniu się komina?

Aby zmniejszyć ryzyko zapchania się komina ważna jest przede wszystko odpowiednia eksploatacja. Oczywiście kolejnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo są regularne przeglądy komina. Karzy przegląd powinien być wykonany przez specjalistę, który w razie potrzeby wykona odpowiednie czyszczenie komina. Regularne czyszczenie szybu kominowego poprawi ciąg, a to wpłynie na lepsze pracę systemu grzewczego.

Czyszczenie komina najlepiej przeprowadzić przed rozpoczęciem tak zwanego sezonu grzewczego, czyli przed okresem zimowym. Wówczas profesjonalny kominiarz będzie mógł ocenić ogólny stan przewodów kominowych. Bardzo ważne jest także niepodejmowanie działań na własną ręką. Wypalanie sadzy z szybu kominowego może zakończyć się wznieceniem ognia, który ciężko kontrolować, a w efekcie może przenieść się na cały dach oraz dom. Więcej informacji na temat zapobiegania zapchania się komina można znaleźć klikając w link: https://www.schiedel.com/pl/dlaczego-komin-sie-zapycha/.

Przyczyny zapychania się szybu kominowego

Jedną z przyczyn częstego zapychania się komina mogą być jego parametry techniczne. Oznacza to, że jeżeli posiadany przez nas system kominowy jest niekompatybilny z naszym systemem grzewczym może pojawić się problem. Przykładowo: jeżeli posiadamy szyb kominowy o średnicy innej niż przewiduje nasz system grzewczy może dochodzić do jego zapychania. Co więcej podobnie jest z wysokością, jeżeli komin posiada nieodpowiednią wysokość cały system może działać w sposób nieprawidłowy.

Kolejną istotną przyczyną zapychania się szybu kominowego jest nieodpowiedni dobór materiału, z którego wykonany jest wkład kominowy. Wówczas wkład powinien być dopasowany i przystosowany do odprowadzania konkretnego rodzaju spalin z posiadanego przez nas systemu grzewczego. tak naprawdę wszystko musi z sobą współgrać. System kominowy musi być w pełni dopasowany do urządzenia grzewczego.

Następnym powodem zapychania się komina może być jego nadmierne wychładzanie. Jednakże nadmierne wychładzanie w dużej mierze może być związane z nieodpowiednim doborem komponentów systemu grzewczo-kominowego. W szybie, który pracuje w wysokich temperaturach wolniej osadza się sadza. Ponadto częstą przyczyną zapchania się szybu kominowego jest nieodpowiednia eksploatacja. Jeżeli posiadamy system grzewczy dopasowany do konkretnego rodzaju spalin paląc innym paliwem niż przewidziane możemy doprowadzić do szybkiego nagromadzenia się sadzy w kominie.

Niestety kolejnym bardzo częstym powodem zapychania się komina jest brak jego sprawdzania. Regularne sprawdzanie i czyszczenie szybu kominowego przez kominiarza to podstawa. Jeżeli zaniedbamy te procedury efekty mogą być straszne. Sadza może się zapalić, a pożar może przenieść się na cały budynek. Wówczas ogień zagraża nie tylko nam, ale i wszystkim mieszkańcom budynku i okolicy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne