Strona głównaMaszyny produkcyjneMetody łączenia taśm przenośnikowych

Metody łączenia taśm przenośnikowych

Taśmy przenośnikowe są stosowane w szeroko pojętym przemyśle. Między innymi w zakładach produkcyjnych, elektrowniach oraz górnictwie. Wszędzie tam gdzie występują taśmy przenośnikowe, istnieje konieczność zmierzenia się z zadaniem jakim jest łączenie taśm przenośnikowych. Warto wiedzieć, że istnieje co najmniej kilka metod łączenia taśm tego typu. Kilka z nich opisaliśmy poniżej. 

Przede wszystkim wyróżniamy dwie metody potocznie nazywane określeniem “na zimno” oraz “na gorąco”. Metodę na zimno (w pokojowej temperaturze) stosuje się przy szerszych taśmach (mających ponad 1000mm szerokości) oraz wtedy gdy taśmy są zlokalizowane w trudno dostępnych przestrzeniach. Do tego celu zwykle używa się odpowiednich preparatów przypominających klej. W przypadku gdy szerokość taśm jest mniejsza niż wspomniane 1000mm można skorzystać z tak zwanej metody “na gorąco”. W tym celu połączenia taśm przenośnikowych rozgrzewa się w wysokiej temperaturze osiągającej 190 stopni celsjusza (i wysokie ciśnienie). W trakcie procesu zgrzewania odpowiednie warstwy taśmy roztapiają się i w efekcie łączą się ze sobą. 

Alternatywą dla gorącej i zimnej metody są gotowe modele złączy, które zazwyczaj są dobierane stosownie do określonej taśmy przenośnikowej (w szczególności do grubości taśmy). Metoda ta jest najszybsza, jednak według niektórych opinii może być mniej wytrzymała.

Użytkowanie materiałów tego typu wymaga opieki serwisowej stąd usługi typu serwis taśm przenośnikowych lub wulkanizacja taśm przenośnikowych są zazwyczaj świadczone komplementarnie do usług polegających na łączeniu taśm. 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne