Po co się stosuje osuszacze sprężonego powietrza?

0
109

W wielu branżach przemysłowych stosuje się bardzo różne technologie, które mają gwarantować większą wydajność i zagwarantować skuteczniejsze procesy produkcyjne. Powszechnie wykorzystywane jest sprężone powietrze, dzięki któremu można zapewnić dużą wydajność wielu przydatnych urządzeń. Jednocześnie też zawsze przydaje się osuszacz sprężonego powietrza, który jest potrzebny z uwagi na konieczność usuwania wilgoci. Warto dodać, że takie urządzenia będą się charakteryzować bardzo różnymi parametrami, a także funkcjonalnościami. Wszystko zależy od tego, z jakim modelem mamy do czynienia i jakie jest jego przeznaczenie.

W jaki sposób działają osuszacze sprężonego powietrza?

Sama zasada działania nie będzie tu zbytnio skomplikowana dla osób, które w minimalnym zakresie orientują się w kwestiach technicznych. W praktyce osuszacz sprężonego powietrza wykorzystuje proces kondensacji. Powietrze zawierające wilgoć będzie więc ochładzane do poziomu takiego, gdy temperatura zapewnia już skroplenie pary wodnej. Potem woda jest usuwana z układu, dzięki czemu dalej podawane może być suche powietrze. Działania te są zresztą bardzo wydajne i dlatego są niezwykle cenione przez wielu przedsiębiorców. W przypadku wszystkich firm produkcyjnych i usługowych kluczowa jest szybkość, z jaką można osuszać powietrze. Dużo jednak będzie zależeć od tego, jakim osuszaczem sprężonego powietrza dana firma będzie się posługiwać. Dlatego wcześniej przed zakupem należy zajrzeć do specyfikacji. Można napotkać parametry, które będą podawane w jednostkach – litry na sekundę albo metry sześcienne na minutę.

Jakie rodzaje osuszaczy mamy dostępne?

Kluczową kwestią zawsze jest wcześniejsze bardzo szczegółowe zweryfikowanie konkretnego produktu, który ma być zakupiony dla firmy. Można przecież znaleźć osuszacz sprężonego powietrza adsorpcyjny albo chłodniczy, czy też membranowy. Poza tym wyróżniamy przecież także osuszacze medyczne, które, jak sama nazwa wskazuje, będą miały zastosowanie w placówkach takich jak szpitale lub przychodnie. Dużo będzie zależeć także od tego, jakim budżetem dysponuje przedsiębiorca, który chce zaufać konkretnemu osuszaczowi sprężonego powietrza. Czasem nawet warto wydać więcej pieniędzy, jeżeli na przykład osuszacz ma wbudowany system kontroli wilgotności. W ten sposób poziom wilgotności będzie regulowany automatycznie. Wystarczy wcześniej tylko ustawić odpowiednie parametry urządzenia. Jest to bardzo ważna funkcja w przypadku procesów produkcyjnych. Gdy na przykład parametry powietrzne muszą być takie same przez okrągłą dobę i nie uwzględnia się żadnych przestojów.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.