Strona głównaUncategorizedDo czego służy enkoder inkrementalny?

Do czego służy enkoder inkrementalny?

Enkoder wzrostowy lub przyrostowy jest także zwany inkrementalnym. Jest to przetwornik, który umożliwia zmierzenie względnej pozycji kątowej. Jednocześnie enkoder tego typu pozwala na zmierzenie prędkości. Jak działa enkoder tego typu? Do czego jest stosowany? Jaka jest jego budowa?  Bardzo krótko i rzeczowo na te pytania odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jak działa enkoder inkrementalny?

Zadaniem enkodera jest przetworzenie sygnału z elementów światłoczułych oraz generowanie impulsów na wyjściu zgodnie z odpowiednim standardem.

Budowa takiego elementu składa się z czujnika Halla, który ma zdolność do wykrywania zmian pola magnetycznego. Następnie układ elektroniczny zawarty w enkoderze przetwarza uzyskany sygnał i generuje impulsy na wyjściu.

Warto wiedzieć, że na rynku powszechnie wykorzystywane są dwa podstawowe typy enkoderów – optyczne i magnetyczne. Oba typy można nazwać kompatybilnymi elektrycznie. Z reguły nieco bardziej polecane są enkodery magnetyczne z uwagi na zwiększoną odporność na ciężkie warunki pracy (wstrząsy, wilgoć itd.).

Do czego jest wykorzystywany enkoder inkrementalny?

Enkoder inkrementalny jest wykorzystywany do mierzenie pozycji i prędkości w układach automatyki przemysłowej. To co głównie wykonuje enkoder to przekształcanie ruchu obrotowego lub liniowego na sygnał elektryczny. Tak przekształcony sygnał jest później przesyłany do sterownika PLC, panelu HMI lub licznika. Warto odnotować, że czasami w zestawie enkoderem jest licznik, który wyświetla zmierzoną pozycją lub prędkość.

Wykorzystanie enkodera jest powszechnie stosowane w celu ustalenia precyzyjnej pozycji poszczególnych elementów maszyny lub liczby obrotów silnika w układzie napędowym. W przypadku enkoderów, który są wposażone w koło pomiarowe główne zastosowanie do pomiar pozycji liniowej oraz długości (np. w przypadku układów automatycznych, które są wykorzystywane w maszynach wykonujących cięcie na wymiar).

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne