Strona głównaMaszyny produkcyjneNa czym polega statyczne i dynamiczne badanie właściwości mechanicznych?

Na czym polega statyczne i dynamiczne badanie właściwości mechanicznych?

Kształtowniki zimnogięte takie jak ceownik i zetownik zimnogięty wymagają dokładnego zweryfikowania właściwości przed wykorzystaniem ich w danym projekcie budowlanym. Dlaczego tak ważne jest sprawdzenie właściwości mechanicznych i wytrzymałości przed wykorzystaniem kształtowników? Ze względu na to, by mieć pewność, że dane profile zimnogięte będą pasować do danego projektu i spełnią rygorystyczne normy budowlane. W tym właśnie celu podlegają statycznemu i dynamicznemu badaniu swoich właściwości mechanicznych. Na czym polega to badanie wytrzymałościowe metali? Tego rodzaju badanie wytrzymałościowe ma na celu zweryfikowanie rozciągliwości metalu, zbadaniu jego właściwości mechanicznych i służy dokładnemu określeniu tzw. granicy plastyczności danego komponentu. To również bardzo dobry sposób na sprawdzenie między innymi rozciągliwości i elastyczności kształtownikach w wysokich temperaturach i dobór odpowiednich elementów.

Na czym polega statyczna próba i dynamiczna?

Statyczna próba rozciągania metali, jak i dynamiczna pozwala precyzyjnie określić właściwości metali. W tym celu umieszcza się zetowniki i ceowniki w specjalnej maszynie badającej wytrzymałość metali i ich zdolność do rozciągania pod wpływem wysokiej temperatury. Stosuje się dwie rodzaje prób.

Pierwsza polega na próbie pomiarowej z wykorzystaniem rozciągania metali, podczas której wykorzystuje się tzw. próbki cylindryczne. Wraz z momentem przenoszenia się szczęki wzrasta prędkość i obciążenie w maszynie, dlatego podczas tej próby weryfikuje się maksymalne obciążenie metalu, jego zdolność do rozciągania i wytrzymałość.

Natomiast druga próba polega na przenoszeniu obciążenia na metale za pomocą specjalnych uchwytów w maszynie. Podczas prób określana jest maksymalna wytrzymałość na rozciąganie i granica plastyczności metali.

Dlaczego to jest tak istotne i jak wpływa na komponenty?

Niemal każda budowla wymaga spełnienia określonych obciążeń, by przetrwała lata i spełniała rygorystyczne normy bezpieczeństwa budowlanego. Właśnie w tym celu próbom wytrzymałościowym poddaje się metale, które są niezbędne w budowie hal stalowych, bloków mieszkalnych czy innego rodzaju konstrukcji budowlanych, by dobrać najodpowiedniejszy ceownik lub zetownik do danego projektu i mieć pewność, że spełnia wymagania wytrzymałościowe.

Ceownik hutniczy jest niezbędnym elementem przy wznoszeniu konstrukcji stalowych i tworzeniu różnego rodzaju budowli. Ceownik stalowy zwykle występuje jako prosty element, który wymaga odkształcenia za pomocą gięcia i dostosowania do konkretnych wymiarów danego projektu.

Ceowniki stalowe są niezastąpionymi elementami w budownictwie i mają bardzo szerokie zastosowanie w branży budowlanej i przemysłowej. Ceownik hutniczy powstaje jako prosty odcinek, który zmienia swój kształt pod wpływem gięcia lub walcowania (na zimno lub na gorąco). Pod wpływem tych metod profil c może mieć różną formę i kształt, dlatego łatwiej go dopasować do wymagań projektowych.

Profil z i profil c – jakie mają zastosowanie?

Zetownik zimnogięty, czyli profil z i profil ceowy, czyli profil c są stosowane w wielu branżach. Głównie są stosowane w branży budowlanej do wznoszenia konstrukcji stalowych i budowlanych. Zetownik zimnogięty, jak sama nazwa wskazuje, powstaje dzięki metodzie na zimno i w taki sposób jego kształt jest dostosowywany do danych wymogów projektowych.

Profil zet i ceownik sprawdzi się również jako rygle ścienne, konstrukcja belek stropowych, elementy osłonowe w budynkach i konstrukcyjne przy wznoszeniu instalacji fotowoltaicznych na gruncie. Ponadto są niezbędnymi elementami przy wnoszeniu płatwi dachowych i ścian działowych. Ceowniki stalowe są stosowane np. podczas montaży “na zakładkę” i wtedy, gdy wznoszone są rygle. Kształtowniki tego typu są bardzo pomocnym elementem wykończeniowym drzwi i okien.

Kształtowniki zimnogięte podlegają obróbce metodą na zimno tak, aby po wygięciu ich kształt był zgodny z założeniami danego projektu. Oznacza to, że kształtowniki są umieszczane w specjalnych maszynach, gdzie pod wpływem bardzo dużej siły i prędkości można uzyskać konkretny kształt metalu.

Co sprawia, że profil zet i profil c są tak popularnymi komponentami w budownictwie? To przede wszystkim:

  • jakość projektowa tego typu elementów,
  • łatwość montażu,
  • dostępność,
  • wszechstronne zastosowanie w wielu pozostałych branżach,
  • odporność na działanie wysokich temperatur.

Ogromnym ułatwieniem w kształtownikach firmy Borga jest przemyślane otworowanie, które zapewnia klientom szybki i wygodny montaż tego typu kształtowników w każdym projekcie.

Kształtowniki zimnogięte – metale o  wszechstronnym zastosowaniu

Szukasz wytrzymałych elementów konstrukcyjnych do swojego projektu? Kształtowniki zimnogięte to metale, które są bardzo popularne i chętnie stosowane w wielu branżach – od budowlanej po przemysłową. Ich ogromną zaletą jest możliwość wygięcia metalu do pożądanego rozmiaru tak, aby dopasować go do danego projektu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne