NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Po co się stosuje osuszacze sprężonego powietrza?

0
W wielu branżach przemysłowych stosuje się bardzo różne technologie, które mają gwarantować większą wydajność i zagwarantować skuteczniejsze procesy produkcyjne. Powszechnie wykorzystywane jest sprężone powietrze, dzięki któremu można zapewnić dużą wydajność wielu przydatnych urządzeń. Jednocześnie też zawsze przydaje się osuszacz sprężonego powietrza, który jest potrzebny z uwagi na konieczność usuwania wilgoci. Warto dodać, że takie urządzenia będą się charakteryzować bardzo różnymi parametrami, a także funkcjonalnościami. Wszystko zależy od tego, z jakim modelem mamy do czynienia i jakie jest jego przeznaczenie.

W jaki sposób działają osuszacze sprężonego powietrza?

Sama zasada działania nie będzie tu zbytnio skomplikowana dla osób, które w minimalnym zakresie orientują się w kwestiach technicznych. W praktyce osuszacz sprężonego powietrza wykorzystuje proces kondensacji. Powietrze zawierające wilgoć będzie więc ochładzane do poziomu takiego, gdy temperatura zapewnia już skroplenie pary wodnej. Potem woda jest usuwana z układu, dzięki czemu dalej podawane może być suche powietrze. Działania te są zresztą bardzo wydajne i dlatego są niezwykle cenione przez wielu przedsiębiorców. W przypadku wszystkich firm produkcyjnych i usługowych kluczowa jest szybkość, z jaką można osuszać powietrze. Dużo jednak będzie zależeć od tego, jakim osuszaczem sprężonego powietrza dana firma będzie się posługiwać. Dlatego wcześniej przed zakupem należy zajrzeć do specyfikacji. Można napotkać parametry, które będą podawane w jednostkach – litry na sekundę albo metry sześcienne na minutę.

Jakie rodzaje osuszaczy mamy dostępne?

Kluczową kwestią zawsze jest wcześniejsze bardzo szczegółowe zweryfikowanie konkretnego produktu, który ma być zakupiony dla firmy. Można przecież znaleźć osuszacz sprężonego powietrza adsorpcyjny albo chłodniczy, czy też membranowy. Poza tym wyróżniamy przecież także osuszacze medyczne, które, jak sama nazwa wskazuje, będą miały zastosowanie w placówkach takich jak szpitale lub przychodnie. Dużo będzie zależeć także od tego, jakim budżetem dysponuje przedsiębiorca, który chce zaufać konkretnemu osuszaczowi sprężonego powietrza. Czasem nawet warto wydać więcej pieniędzy, jeżeli na przykład osuszacz ma wbudowany system kontroli wilgotności. W ten sposób poziom wilgotności będzie regulowany automatycznie. Wystarczy wcześniej tylko ustawić odpowiednie parametry urządzenia. Jest to bardzo ważna funkcja w przypadku procesów produkcyjnych. Gdy na przykład parametry powietrzne muszą być takie same przez okrągłą dobę i nie uwzględnia się żadnych przestojów.

Roboty przemysłowe – czym są i jakie są ich zastosowania?

0
Automatyzacja procesów przemysłowych staje się coraz bardziej popularna. Wraz z postępem technologicznym, roboty przemysłowe zaczynają odgrywać coraz większą rolę w produkcji. Omówimy różne aspekty związane z wykorzystaniem robotów w przemyśle. Przedstawimy rodzaje robotów przemysłowych oraz ich zastosowania, a także kwestie bezpieczeństwa pracy z nimi. Dowiesz się również, jakie korzyści może przynieść inwestycja w roboty przemysłowe dla przedsiębiorstwa oraz jakie projekty cieszą się największym uznaniem na rynku. Ponadto, przyjrzymy się trendom i perspektywom rozwoju robotyzacji w przemyśle.

Automatyzacja procesów przemysłowych – jak roboty mogą pomóc w produkcji?

Roboty przemysłowe to nieodłączny element współczesnej produkcji. Automatyzacja procesów przemysłowych za pomocą robotów pozwala na zwiększenie wydajności, poprawę jakości produktów oraz obniżenie kosztów produkcji. Roboty mogą pomóc w wielu etapach produkcji, od pakowania i paletyzacji, przez spawanie i obróbkę metali, aż po montaż i testowanie gotowych produktów. Dzięki robotom przemysłowym możliwe jest również zautomatyzowanie prac wymagających precyzji oraz powtarzalności. Roboty są w stanie wykonywać te same czynności przez wiele godzin bez zmęczenia czy błędów ludzkich. Dzięki temu można osiągnąć większą dokładność i powtarzalność procesów produkcyjnych, co ma wpływ na jakość końcowego produktu. Automatyzacja procesów przemysłowych za pomocą robotów to także sposób na zwiększenie bezpieczeństwa pracy w fabrykach i zakładach produkcyjnych. Roboty są w stanie wykonywać prace niebezpieczne dla człowieka, takie jak prace na wysokości czy w środowisku o wysokim stopniu skażenia chemicznego. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na bardziej kreatywnych zadaniach, a jednocześnie minimalizowane są ryzyko wypadków i urazów.

Rodzaje robotów przemysłowych – jakie są ich różnice i zastosowania?

Roboty przemysłowe to niezwykle wszechstronne narzędzia, które mogą być wykorzystywane w wielu różnych branżach. W zależności od potrzeb przedsiębiorstwa, można wybrać roboty o różnych parametrach technicznych i funkcjonalnościach. Najczęściej spotykane rodzaje robotów przemysłowych to roboty spawalnicze, malarskie, montażowe oraz pakujące. Każdy z nich ma swoje specyficzne cechy i zastosowania. Roboty spawalnicze są idealnym rozwiązaniem dla firm zajmujących się produkcją elementów metalowych. Dzięki nim można osiągnąć wysoką jakość spawów oraz znacznie skrócić czas ich wykonywania. Roboty malarskie natomiast znajdują zastosowanie w branży motoryzacyjnej oraz meblarskiej. Pozwalają one na precyzyjne nanoszenie farby na powierzchnie różnego typu. Kolejnym rodzajem robotów przemysłowych są roboty montażowe, które są szczególnie przydatne w produkcji elektroniki oraz urządzeń elektrycznych. Dzięki nim można automatyzować proces montażu elementów, co pozwala na znaczne usprawnienie pracy linii produkcyjnej. Natomiast roboty pakujące znajdują zastosowanie w branży spożywczej oraz farmaceutycznej. Są one odpowiedzialne za pakowanie produktów do opakowań, co pozwala na znaczne zwiększenie wydajności procesu pakowania.

Inwestycja w roboty przemysłowe – jakie korzyści przynosi przedsiębiorstwu?

Inwestycja w roboty przemysłowe to decyzja, która może przynieść wiele korzyści przedsiębiorstwu. Przede wszystkim, roboty pozwalają na zwiększenie wydajności produkcji oraz poprawę jakości wyrobów. Dzięki temu przedsiębiorstwo może zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku i zdobyć nowych klientów. Ponadto, inwestycja w roboty przemysłowe pozwala na zmniejszenie kosztów produkcji, co wpływa pozytywnie na rentowność firmy. Jednym z największych atutów robotów przemysłowych jest ich elastyczność. Roboty są w stanie pracować przez całą dobę bez przerwy, co pozwala na ciągłą produkcję i szybsze dostarczanie produktów do klienta. Dodatkowo, roboty mogą być programowane do wykonywania różnych czynności, co umożliwia łatwe dostosowanie się do zmieniających się potrzeb rynku. Warto również podkreślić, że inwestycja w roboty przemysłowe to inwestycja w rozwój technologiczny firmy. Dzięki temu przedsiębiorstwo może stać się liderem w swojej branży i zyskać reputację zaawansowanego technologicznie partnera biznesowego. To z kolei może przyciągnąć nowych klientów oraz otworzyć drzwi do współpracy z innymi firmami, które szukają partnerów o podobnym poziomie zaawansowania technologicznego.

Przykłady zastosowań robotów przemysłowych – jakie projekty zrobiły furorę na rynku?

Roboty pick & place, to nie tylko narzędzia, które pomagają w produkcji, ale również innowacyjne rozwiązania, które zmieniają sposób myślenia o przemyśle. Jednym z najbardziej znanych projektów jest robot Baxter, który został zaprojektowany do pracy z ludźmi. Dzięki swojej elastyczności i łatwości programowania, Baxter może wykonywać różnorodne zadania, takie jak pakowanie produktów czy montaż elementów. Zrobotyzowane stanowiska przemysłowe to przyszłość!

Upiększ swoje biuro za pomocą drewnianej mapy świata

0
Biuro podobnie jak inne pomieszczenia również może mieć swój oryginalny styl, wcale nie musi prezentować się nudno. Czasami nie trzeba wiele, aby zmienić wygląd biura na zdecydowanie ciekawszy. Może to być kwestia dodania zaledwie jednego elementu, aby całe pomieszczenie zmieniło się nie do poznania. Dodatków, które można umieścić w biurze, jest mnóstwo, to kalendarze, półki na karteczki, różne tablice, ale żeby być kreatywnym, nadać pomieszczeniu ciekawego i atrakcyjnego wyglądu trzeba dodać coś bardziej kreatywnego. Dobrym pomysłem jest drewniana mapa świata.  

Drewniana mapa świata do biura, dlaczego warto ją wybrać?

Mapa świata na ścianę jest to wybór nie tylko kreatywny, ale również stylowy i nowoczesny, który przyciąga uwagę. Bardzo dobrze sprawdza się w każdym biurze niezależnie czy to biuro podróży, biuro w urzędzie, biuro rachunkowe, czy biuro domowe. Drewniana mapa świata będzie wyglądać dobrze w każdym biurze niezależnie od jego aranżacji. Dodatkowo taka mapa będzie przyciągać uwagę klientów, a biuro nie tylko będzie ładniejsze dla oka, ale w opinii ludzi będzie wyglądało na bardziej profesjonalne. Ponadto każde biuro chce się wyróżniać i zapadać w pamięć ludzi, a taka mapa świata to gwarantuje.

Drewniana mapa – nowocześniejszy wygląd każdego biura

Istotne, aby biuro wyglądało nowocześnie i przyjaźnie dla klientów, ale ważne jest również, aby pracownicy czuli się w nim dobrze. Nowocześniejszy wystrój jest dużo lepszy niż archaiczny i stereotypowy. Wcale nie trzeba wielkich zmian, aby uzyskać taki wygląd, drewniana mapa świata zawieszana na ścianę wystarczy, aby cieszyć się nowocześniejszych i przyjaźniejszym pomieszczeniem, w którym będzie się lepiej wykonywać swoją pracę.  Nie jest to drogie rozwiązanie, a sam montaż takiej dekoracji jest bardzo prosty i nie będzie z nim probleu. Warto rozważyć dekorację w tej postaci. Biuro jest ważnym pomieszczeniem, w którym ludzie spędzają dużo czasu, dlatego niezwykle ważne jest, aby czuli się w nim dobrze i aby wystrój pomieszczenia był dla nich atrakcyjny.  

Automatyzacja procesu produkcji

0
Automatyka przemysłowa zmieniła oblicze przemysłu wytwórczego i produkcyjnego. Dzięki automatyzacji procesów i zadań firmy mogą osiągnąć większą efektywność i wydajność. Automatyzacja pomogła również poprawić kontrolę jakości i bezpieczeństwo w miejscu pracy. Jedną z najważniejszych korzyści płynących z automatyzacji jest możliwość zwiększenia wydajności produkcji. Dzięki automatyzacji zadań, które zazwyczaj wykonywane są przez pracowników, firmy mogą produkować więcej towarów lub usług w krótszym czasie. Może to pomóc w zaspokojeniu zapotrzebowania klientów i poprawić wyniki finansowe. Oprócz zwiększenia wydajności produkcji, automatyzacja może także pomóc w poprawie jakości produktów. Automatyzując zadania związane z kontrolą jakości, firmy mogą mieć pewność, że produkty spełniają lub przekraczają oczekiwania klientów. Automatyzacja może także pomóc w zmniejszeniu ilości odpadów i defektów poprzez wychwytywanie błędów przed wysłaniem produktów do klientów. Wreszcie, automatyzacja produkcji może też pomóc w poprawie bezpieczeństwa w miejscu pracy. Automatyzując zadania, które są niebezpieczne lub wymagające fizycznie, firmy mogą chronić pracowników przed urazami. Automatyzacja może też pomóc w poprawieniu warunków pracy poprzez zmniejszenie narażenia na kontakt z niebezpiecznymi materiałami lub poziomem hałasu.

Potencjał maszyn w procesie produkcji

Potencjał maszyn w procesie produkcji jest ogromny. Automatyzując procesy produkcyjne za pomocą maszyn specjalnych CNC, firmy mogą poprawić wydajność i jakość, jednocześnie redukując koszty. Automatyzacja maszyn CNC może także pomóc firmom w zwiększeniu ich konkurencyjności poprzez skrócenie czasu cyklu i zwiększenie wydajności.

Odpowiednie rozwiązania dla Twojej linii produkcyjnej

Jeśli chcesz zwiększyć automatyzację produkcji w swojej fabryce lub linii produkcyjnej, automatyzacja maszyn CNC jest dla Ciebie właściwym rozwiązaniem. Maszyny CNC to sterowane komputerowo narzędzia, które można wykorzystać do tworzenia precyzyjnych i powtarzalnych części i produktów. Automatyzacja maszyn CNC pozwala zwiększyć wydajność i przepustowość produkcji przy jednoczesnej redukcji kosztów i błędów.

Najnowocześniejsza technologia automatyzacji procesów produkcyjnych

Najnowocześniejszą technologię automatyzacji procesów produkcyjnych można znaleźć w postaci automatyzacji maszyn CNC. Automatyzacja maszyn CNC oferuje wiele korzyści dla producentów, w tym zwiększenie wydajności i dokładności produkcji oraz zmniejszenie kosztów pracy. Ponadto, automatyzacja maszyn CNC może pomóc w poprawie jakości produktów poprzez zmniejszenie możliwości popełnienia błędu przez człowieka.

Na czym polega statyczne i dynamiczne badanie właściwości mechanicznych?

0
Kształtowniki zimnogięte takie jak ceownik i zetownik zimnogięty wymagają dokładnego zweryfikowania właściwości przed wykorzystaniem ich w danym projekcie budowlanym. Dlaczego tak ważne jest sprawdzenie właściwości mechanicznych i wytrzymałości przed wykorzystaniem kształtowników? Ze względu na to, by mieć pewność, że dane profile zimnogięte będą pasować do danego projektu i spełnią rygorystyczne normy budowlane. W tym właśnie celu podlegają statycznemu i dynamicznemu badaniu swoich właściwości mechanicznych. Na czym polega to badanie wytrzymałościowe metali? Tego rodzaju badanie wytrzymałościowe ma na celu zweryfikowanie rozciągliwości metalu, zbadaniu jego właściwości mechanicznych i służy dokładnemu określeniu tzw. granicy plastyczności danego komponentu. To również bardzo dobry sposób na sprawdzenie między innymi rozciągliwości i elastyczności kształtownikach w wysokich temperaturach i dobór odpowiednich elementów.

Na czym polega statyczna próba i dynamiczna?

Statyczna próba rozciągania metali, jak i dynamiczna pozwala precyzyjnie określić właściwości metali. W tym celu umieszcza się zetowniki i ceowniki w specjalnej maszynie badającej wytrzymałość metali i ich zdolność do rozciągania pod wpływem wysokiej temperatury. Stosuje się dwie rodzaje prób. Pierwsza polega na próbie pomiarowej z wykorzystaniem rozciągania metali, podczas której wykorzystuje się tzw. próbki cylindryczne. Wraz z momentem przenoszenia się szczęki wzrasta prędkość i obciążenie w maszynie, dlatego podczas tej próby weryfikuje się maksymalne obciążenie metalu, jego zdolność do rozciągania i wytrzymałość. Natomiast druga próba polega na przenoszeniu obciążenia na metale za pomocą specjalnych uchwytów w maszynie. Podczas prób określana jest maksymalna wytrzymałość na rozciąganie i granica plastyczności metali.

Dlaczego to jest tak istotne i jak wpływa na komponenty?

Niemal każda budowla wymaga spełnienia określonych obciążeń, by przetrwała lata i spełniała rygorystyczne normy bezpieczeństwa budowlanego. Właśnie w tym celu próbom wytrzymałościowym poddaje się metale, które są niezbędne w budowie hal stalowych, bloków mieszkalnych czy innego rodzaju konstrukcji budowlanych, by dobrać najodpowiedniejszy ceownik lub zetownik do danego projektu i mieć pewność, że spełnia wymagania wytrzymałościowe. Ceownik hutniczy jest niezbędnym elementem przy wznoszeniu konstrukcji stalowych i tworzeniu różnego rodzaju budowli. Ceownik stalowy zwykle występuje jako prosty element, który wymaga odkształcenia za pomocą gięcia i dostosowania do konkretnych wymiarów danego projektu. Ceowniki stalowe są niezastąpionymi elementami w budownictwie i mają bardzo szerokie zastosowanie w branży budowlanej i przemysłowej. Ceownik hutniczy powstaje jako prosty odcinek, który zmienia swój kształt pod wpływem gięcia lub walcowania (na zimno lub na gorąco). Pod wpływem tych metod profil c może mieć różną formę i kształt, dlatego łatwiej go dopasować do wymagań projektowych.

Profil z i profil c – jakie mają zastosowanie?

Zetownik zimnogięty, czyli profil z i profil ceowy, czyli profil c są stosowane w wielu branżach. Głównie są stosowane w branży budowlanej do wznoszenia konstrukcji stalowych i budowlanych. Zetownik zimnogięty, jak sama nazwa wskazuje, powstaje dzięki metodzie na zimno i w taki sposób jego kształt jest dostosowywany do danych wymogów projektowych. Profil zet i ceownik sprawdzi się również jako rygle ścienne, konstrukcja belek stropowych, elementy osłonowe w budynkach i konstrukcyjne przy wznoszeniu instalacji fotowoltaicznych na gruncie. Ponadto są niezbędnymi elementami przy wnoszeniu płatwi dachowych i ścian działowych. Ceowniki stalowe są stosowane np. podczas montaży “na zakładkę” i wtedy, gdy wznoszone są rygle. Kształtowniki tego typu są bardzo pomocnym elementem wykończeniowym drzwi i okien. Kształtowniki zimnogięte podlegają obróbce metodą na zimno tak, aby po wygięciu ich kształt był zgodny z założeniami danego projektu. Oznacza to, że kształtowniki są umieszczane w specjalnych maszynach, gdzie pod wpływem bardzo dużej siły i prędkości można uzyskać konkretny kształt metalu. Co sprawia, że profil zet i profil c są tak popularnymi komponentami w budownictwie? To przede wszystkim:
 • jakość projektowa tego typu elementów,
 • łatwość montażu,
 • dostępność,
 • wszechstronne zastosowanie w wielu pozostałych branżach,
 • odporność na działanie wysokich temperatur.
Ogromnym ułatwieniem w kształtownikach firmy Borga jest przemyślane otworowanie, które zapewnia klientom szybki i wygodny montaż tego typu kształtowników w każdym projekcie.

Kształtowniki zimnogięte – metale o  wszechstronnym zastosowaniu

Szukasz wytrzymałych elementów konstrukcyjnych do swojego projektu? Kształtowniki zimnogięte to metale, które są bardzo popularne i chętnie stosowane w wielu branżach – od budowlanej po przemysłową. Ich ogromną zaletą jest możliwość wygięcia metalu do pożądanego rozmiaru tak, aby dopasować go do danego projektu.

Dlaczego komin się zapycha?

0
Każdy właściciel domu bądź mieszkania raz na pewien czas spotyka się z problemem jakim jest zapchany komin. Wówczas zazwyczaj konieczne jest wezwanie kominiarza i wyczyszczenie szybu kominowego. W Polsce istnieje obowiązek regularnego czyszczenia kominów. Przepis ten powstał ze względów bezpieczeństwa. Dzięki temu wizyta kominiarza zmniejsza ryzyko zapalenia się komina. Niestety czasami bywa tak, że komin zapycha się częściej niż kontrola kominiarska.

Jak rozpoznać zapchany komin?

Na szczęście istnieje kilka sygnałów świadczących o tym, że komin może być niedrożny:
 • cofanie się spalin: przede wszystkim objawem, który powinien nas zaniepokoić jest cofanie się spalin do komina,
 • dym wydobywający się z pieca: kolejnym sygnałem niedrożnego komina jest wydobywanie się dymu wprost z pieca,
 • słabszy ciąg: jeżeli komin jest zapchany dochodzi do zwężenia się przekroju komina, a to powoduje słabszy ciąg.
Oczywiście gdy tylko zaobserwujemy tego typu objawy należy jak najszybciej wezwać kominiarza. W kominie prawdopodobnie nagromadził się nadmiar sadzy, która może się zapalić. Co więcej brak odpowiedniego ciągu może spowodować awarię całego systemu grzewczego.

Jak zapobiec zapchaniu się komina?

Aby zmniejszyć ryzyko zapchania się komina ważna jest przede wszystko odpowiednia eksploatacja. Oczywiście kolejnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo są regularne przeglądy komina. Karzy przegląd powinien być wykonany przez specjalistę, który w razie potrzeby wykona odpowiednie czyszczenie komina. Regularne czyszczenie szybu kominowego poprawi ciąg, a to wpłynie na lepsze pracę systemu grzewczego. Czyszczenie komina najlepiej przeprowadzić przed rozpoczęciem tak zwanego sezonu grzewczego, czyli przed okresem zimowym. Wówczas profesjonalny kominiarz będzie mógł ocenić ogólny stan przewodów kominowych. Bardzo ważne jest także niepodejmowanie działań na własną ręką. Wypalanie sadzy z szybu kominowego może zakończyć się wznieceniem ognia, który ciężko kontrolować, a w efekcie może przenieść się na cały dach oraz dom. Więcej informacji na temat zapobiegania zapchania się komina można znaleźć klikając w link: https://www.schiedel.com/pl/dlaczego-komin-sie-zapycha/.

Przyczyny zapychania się szybu kominowego

Jedną z przyczyn częstego zapychania się komina mogą być jego parametry techniczne. Oznacza to, że jeżeli posiadany przez nas system kominowy jest niekompatybilny z naszym systemem grzewczym może pojawić się problem. Przykładowo: jeżeli posiadamy szyb kominowy o średnicy innej niż przewiduje nasz system grzewczy może dochodzić do jego zapychania. Co więcej podobnie jest z wysokością, jeżeli komin posiada nieodpowiednią wysokość cały system może działać w sposób nieprawidłowy. Kolejną istotną przyczyną zapychania się szybu kominowego jest nieodpowiedni dobór materiału, z którego wykonany jest wkład kominowy. Wówczas wkład powinien być dopasowany i przystosowany do odprowadzania konkretnego rodzaju spalin z posiadanego przez nas systemu grzewczego. tak naprawdę wszystko musi z sobą współgrać. System kominowy musi być w pełni dopasowany do urządzenia grzewczego. Następnym powodem zapychania się komina może być jego nadmierne wychładzanie. Jednakże nadmierne wychładzanie w dużej mierze może być związane z nieodpowiednim doborem komponentów systemu grzewczo-kominowego. W szybie, który pracuje w wysokich temperaturach wolniej osadza się sadza. Ponadto częstą przyczyną zapchania się szybu kominowego jest nieodpowiednia eksploatacja. Jeżeli posiadamy system grzewczy dopasowany do konkretnego rodzaju spalin paląc innym paliwem niż przewidziane możemy doprowadzić do szybkiego nagromadzenia się sadzy w kominie. Niestety kolejnym bardzo częstym powodem zapychania się komina jest brak jego sprawdzania. Regularne sprawdzanie i czyszczenie szybu kominowego przez kominiarza to podstawa. Jeżeli zaniedbamy te procedury efekty mogą być straszne. Sadza może się zapalić, a pożar może przenieść się na cały budynek. Wówczas ogień zagraża nie tylko nam, ale i wszystkim mieszkańcom budynku i okolicy.

Bezpieczne pokonywanie barier architektonicznych na wózku

0
Pomimo, że architektura miast stara się coraz bardziej dostosowywać otoczenie dla każdego. Także osób poruszających się na wózkach czy mających problem z pokonywaniem stopni. Nie zawsze jest to możliwe, przez ograniczoną ilość miejsca na podjazdy czy starsze budynki. Czasem podjazdy bywają zbyt strome, aby osoba poruszająca się na wózku mogła je pokonać. Przede wszystkim dla mieszkańców bloków, jest to spore utrudnienie. Jednak znaleziono na to sposób i stworzono schodołazy. Które umożliwiają pokonywanie barier architektonicznych, takich jak schody.

Schodołazy – co to za rozwiązanie?

Schodołazy to zjazdy umożliwiające bezpieczne poruszanie się po schodach. W celu zejścia lub dostania się na wyższą kondygnację. Dzięki temu osoby niepełnosprawne i starsze, mogą bez problemu pokonywać stopnie. Schodołazy mogą być stosowane wszędzie: apteki, budynki mieszkalne czy urzędy miasta. Istnieją dwa rodzaje schodołazów: kroczące osobowe z krzesełkiem oraz gąsienicowe osobowe.

Więc jaki schodołaz wybrać? 

– Schodołaz kroczący osobowy z krzesełkiem Są to poręczne wózki, przeznaczone do pokonywania schodów. Zawierający dodatkowy stopień, charakteryzujący się większą odległością od podłoża. Umożliwiający bezpieczne poruszanie się. Są one droższe od schodołazów gąsienicowych. Jednak bardziej mobilne i pozwalają poruszać się nawet po krętych schodach. Pokonują poszczególne stopnie dzięki siłownikowi a na pełnym naładowaniu, są w stanie pokonać aż 75 pięter. Schodołazy kroczące z krzesełkiem, idealnie nadadzą się dla osób starszych. Ze względu na wbudowane krzesło. – Schodołaz gąsienicowy osobowy  Szybsze od schodołazów kroczących i bardziej wygodne dla osoby poruszającej się na wózku. Dzięki założonej gąsienicy stają się bezpieczne i ułatwiają pokonywanie kolejnych stopni. Pozwalają one podpiąć wózek i bezpiecznie pokonywać klatki schodowe. Jednak ten rodzaj schodołazu, niestety nie nadaje się do schodów zabiegowych lub krętych. Jest to lekka i funkcjonalna forma, która ułatwia opiekunowi prowadzenie wózka. A ich wygodna forma, bez problemu zmieści się do większości samochodów.    

Czym charakteryzują się regały wspornikowe oraz regały dłużycowe?

0
Wybór wyposażenia powierzchni magazynu nie jest prostym zadaniem, gdyż wpływa na efektywność pracy magazynu oraz na bezpieczeństwo pracowników. Wychodząc temu zagadnieniu delikatnie naprzeciw w niniejszym artykule omawiamy czym charakteryzują się regały wspornikowe oraz regały dłużycowe.

Regały paletowe

Regały paletowe to rozwiązanie powszechnie stosowane w magazynach. Charakteryzują się nieskomplikowaną konstrukcją i są cenione za uniwersalność. Dzięki temu, że kształt regałów paletowych jest bardzo typy i konwencjonalny to wdrożenie systemu paletowego nie należy do stosunkowo kosztownych inwestycji. Regały, tego typu mogą być dostosowane niemal do każdej powierzchni magazynowej. W praktyce sprawdzają się zarówno w niewielkich magazynach jak i w ogromnych centrach logistycznych. Jest to rozwiązanie, które służy do przechowywania towarów o różnych gabarytach i różnych kształtach. Wśród zalet regałów paletowych należy wymienić fakt, że jest to rozwiązanie znane w branży logistycznej, w efekcie może sprzyjać elastycznemu zarządzaniu towarami (niezależnie czy rozmawiamy z klientem, dostawcą czy firmą transportową każdy zna to rozwiązanie). Z uwagi na dużą popularność tego rozwiązania ułatwione są takie kwestie jak szkolenia pracowników lub zakup kompatybilnych maszyn (np. wózków widłowych). Zatem największą zaletą regałów paletowych jest ich wszechstronność. Jest to rozwiązanie niezwykle uniwersalne, które jest powszechnie znane przez każdego kto ma do czynienia z gospodarką magazynową.

Regały wspornikowe

Regały wspornikowe to rozwiązanie do magazynowania towarów, które opiera się na słupach nośnych oraz wiszących na nich poziomych ramionach, które nazywane są wspornikami. Regały wspornikowe z reguły służą do przechowywania towarów dłużycowych. Innymi słowy, jest to rozwiązanie służące do składowania towarów o podłużnym kształcie (z reguły przekraczającym 200 centymetrów). Zazwyczaj są to rury PCV, blachy, drewno konstrukcyjne, rury pręty oraz różnego rodzaju materiały budowlane, które nie mieszczą się na standardowych regałach paletowych. Regały wspornikowe cenione są za to, że można je umieścić w magazynie w zagęszczony sposób (tak aby w pełni wykorzystać kubaturę magazynu). Dzięki umiejętnemu zaprojektowaniu regałów wspornikowych można niemal optymalnie wykorzystać powierzchnię magazynową. Jest to możliwe, gdyż możliwe jest zamówienie regałów pod dokładny wymiar. W efekcie magazyn poza optymalnym wykorzystaniem powierzchni zyskuje także możliwość wygodnego manewrowania składowanymi towarami. Tymczasem w przypadku regałów, które mają z góry ustalone wymiary nie zawsze możliwe jest optymalne wykorzystanie kubatury magazynu. Wysokiej jakości regały wspornikowe charakteryzują się prostą i jednocześnie solidną konstrukcją. Z reguły są wykonane ze stali zimnowalcowanej lub profili hutniczych. Jeśli regały tego typu pochodzą od renomowanego producenta to bez problemu powinny spełniać wszelkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Podsumowując, regały paletowe to uniwersalne rozwiązanie, które bezproblemowo sprawdza się w większości przypadków. Czasami jednak z reguły na niestandardowy rozkład powierzchni magazynowej lub niestandardowe wymiary (lub wagę) składowanego towaru warto zastanowić się nad konkurencyjnymi rozwiązaniami takimi jak regały wspornikowe.

Łatwy i lekki transport towarów po schodach

0
Wszystko wokół nas ulega zmianom. Rozwój technologii przyczynił się do powstawania nowych metod sprzedaży, w tym sprzedaży internetowej. Dzięki temu żyjąc w dużych miastach i małych miejscowościach możemy zamówić, tak naprawdę wszystko czego potrzebujemy i to dosłownie bez wychodzenia z domu. Zamówione przez nas produkty transportowane są do nas i dostarczane przez różne firmy kurierskie. Niestety wiele produktów zamawianych przez kupujących jest ciężkich bądź o dużych nieporęcznych kształtach, przez to ciężko je dostarczyć do wyznaczonego punktu. Problem ten jest znaczący zwłaszcza w dużych miastach, w których zazwyczaj zlokalizowana jest duża ilość wielopiętrowych bloków, a zamówiony przedmiot należy dostarczyć na górne piętra. W związku z tym kurierzy bardzo często z tego powodu cierpią na bóle kręgosłupa i są wyczerpani fizycznie. W efekcie pogarsza się ich stan zdrowia i samopoczucia. Niekiedy problem ten jest tak duży i przytłaczający, że składnia danego kuriera do rezygnacji wykonywanej pracy. Na szczęście nowoczesna technologia umożliwia transport towarów po schodach bez konieczności używania własnej siły fizycznej, są to schodołazy towarowe.

Elektryczne wózki schodowe, czyli transport ciężkich i dużych rzeczy po schodach

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych schodołazów towarowych transportowanie ciężkich i duży przesyłek to dziś żaden problem. Do najczęściej transportowanych tym urządzeniem należą, takie produkty jak m. in.:
 • lodówka,
 • telewizor,
 • kuchenka,
 • pralka,
 • meble,
 • zamrażarka.
Co więcej warto wiedzieć, że tego typu urządzenia cechuje się ogromną niezawodnością i dużym bezpieczeństwem użytkowania. Roczki urządzenia są dokładnie wyprofilowane i pokryte materiałem antypoślizgowym. Natomiast cała elektronika odpowiedzialna za możliwość blokowania schodołazu umożliwia dokładne ustabilizowanie towaru na urządzeniu. Warto wspomnieć, że wózek schodowy, czyli inaczej schodołaz towarowy to urządzenie, które nie jest szczególnie skomplikowane w obsłudze, a to przyczynia się do tego, że nawet niedoświadczone osoby bez problemu mogą z niego korzystać.

Schodołazy towarowe: bezpieczeństwo ciężki przesyłek

Urządzenie to cechuje się niesamowitą stabilnością i kontrolą nad transportowanym towarem. Dzięki temu urządzenie to umożliwia wyjątkowo bezpieczny transport na przykład elektroniki na wyższe kondygnacje budynków. Produkty są bezpieczne i nie ulegają uszkodzeniom. Jest to o wiele bardziej bezpieczna metoda wnoszenia dużych i ciężkich paczek niż tradycyjne wnoszenie ich wykorzystując jedynie siłę ludzkich mięśni. Ponadto schodołaz towarowy jest niewielki bez problemu mieści się w samochodzie. Jest to rozwiązanie godne uwagi, które nie tylko oszczędza zdrowie kuriera, ale także redukuje możliwość uszkodzenia zawartości przesyłek. Więcej na temat wózków schodowych można przeczytać na https://www.prolifter.pl/

Inwestowanie na forex – co warto wiedzieć?

0
Inwestowanie na rynkach finansowych wielu osobom kojarzy się z prostą receptą na sukces. Nieregulowane godziny pracy, możliwość działania o dowolnych porach, brak szefa nad głową oraz innych pracowników… A do tego potencjalnie wysokie zarobki dość niewielkim kosztem. Czy tak jest w istocie? Rzeczywiście, praca na własny rachunek jest atrakcyjną formą, jednak inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Szacuje się, że większość nowych traderów traci i rzesza z nich nie wraca więcej do tej formy zarobku. Poza ryzykiem straty wskutek nietrafionej transakcji na rynku czeka jeszcze jedno zagrożenie – scam na forex. Oszuści bazują na niewiedzy i chęci do szybkiego zarobku osób, które dopiero wchodzą w świat inwestowania.

Międzynarodowa platforma walutowa

Forex to międzynarodowy rynek, na którym dokonuje się wymiany walut między inwestorami indywidualnymi, korporacjami, instytucjami finansowymi. Handel odbywa się na całym świecie. Forex jest łatwo dostępny dla każdego i wyróżnia się wysoką płynnością. To właśnie kusi początkujących inwestorów i przyciąga ich do tego rynku. Handlowanie na forex to w istocie wymiana jednej waluty na drugą po ustalonej cenie. Dzienne obroty na foreksie przekraczają nawet 6 bilionów dolarów. Dzieje się tak, ponieważ głównymi uczestnikami rynku są banku oraz duże instytucje finansowe. W ten świat może jednak wejść każdy. Uczestnikiem rynku w sposób pośredni zostaje się nawet w momencie dokonania zakupu waluty kraju, do którego wyjeżdża się na wakacje. Forex nie jest scentralizowany i nie ma centralnej siedziby, tak jak na przykład Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Jest to zatem rynek pozagiełdowy. Handel na nim odbywa się poprzez sieci komputerowe łączące uczestników rynku. Brokerzy i platformy forex ułatwiają inwestorom indywidualnym dostęp do spekulacji na rynku. Mają oni możliwość udziału w nim w sposób bardzo podobny do tego, w jaki korzystają z niego traderzy profesjonalni. Jak działa forex? Bardzo prosto. Handel odbywa się w parach walutowych. Dzielą się one na cztery grupy:
 • główne pary walutowe – majors – zawierają dolara po jednej ze stron, np. EUR/USD, GBP/USD,
 • drugorzędne pary walutowe – minors – także zawierają dolara po jednej stronie transakcji, np. AUD/USD, USD/CAD,
 • egzotyczne – exotic – pary, których wolumen całościowo nie przekracza 10% dziennego wolumenu na rynku, są zazwyczaj mniej zmienne i mniej płynne od pozostałych,
 • krzyżowe – cross – nie mają dolara, np. EUR/JPY, AUD/CAD.
Zlecenia polegają na kupnie i sprzedaży. Wystawienie transakcji kupna na EUR/USD oznacza zakup euro za dolary. Po złożeniu tego zlecenia inwestor oczekuje, aż euro wzmocni się względem dolara i w tym momencie wystawia zlecenie sprzedaży tej pary. Gdy zaś wystawi zlecenie sprzedaży EUR/USD, będzie to odwrotność kupna, a więc inwestor spodziewa się, że waluta bazowa osłabi się względem drugiej – czyli dolara. Chodzi tu przede wszystkim o tani zakup i drogą sprzedaż lub drogą sprzedaż i tani odkup.

Warto czy nie warto?

Czy warto inwestować na foreksie? Podobnie jak w przypadku wielu innych rynków, tak i ten ma swoje zalety oraz wady. Największą zaletą jest łatwość dostępu – obecność brokerów oraz internetowych platform foreksowych sprawia, że nietrudno rozpocząć inwestowanie. Warto także pamiętać, że wcale nie trzeba przy tym dysponować dużymi kwotami. Nawet z niewielkim początkowym kapitałem można zacząć działać. Pozwala na to dźwignia finansowa, która umożliwia handel na większych kwotach, jednak konieczny jest odpowiedni depozyt zabezpieczający. Lewarowanie, czyli właśnie dźwignia, może jednak być przyczyną strat w momencie, gdy rynek pójdzie w inną stronę niż zakładał to inwestor. Inne zalety rynku forex to:
 • wysoka płynność,
 • niskie progi depozytowe – nie trzeba wpłacać wiele, aby móc handlować,
 • szeroka gama dostępnych instrumentów finansowych,
 • rynki otwarte 24 godziny na dobę,
 • możliwość zarobku zarówno poprzez otwarcie pozycji długiej, czyli zakup, jak i poprzez otwarcie pozycji krótkiej, czyli sprzedaż. Handel na foreksie opiera się na spekulacji, czyli polega na przewidywaniu ruchów kursowych.
Forex to jednak również pewne wady, o których należy pamiętać. Wśród nich warto wymienić:
 • niezbędne pewne zaplecze związane z wiedzą, w szczególności dotyczącej planowania strategii, sposobów inwestowania czy metod przewidywania zachowań rynku,
 • możliwe straty – wielu inwestorów, szczególnie początkujących traci, głównie z powodu braku odpowiedniej wiedzy i przygotowania; aby działać skutecznie, trzeba wciąż się uczyć i wyciągać wnioski ze stratnych pozycji, a zatem uczyć się na własnych błędach,
 • emocje związane z handlem – należy umieć je kontrolować, bo zarówno te negatywne, jak i pozytywne mogą doprowadzić do strat; zawsze trzeba pamiętać o stworzonej wcześniej strategii,
 • nieuczciwych brokerów – oszuści forex to zjawisko dość często spotykane, będąc nieuważnym można trafić na scam lub na nierzetelną firmę, która nieoczekiwanie zmienia zasady działania czy nalicza wysokie opłaty sprawiając, że inwestowanie staje się nieopłacalne.

Oszustwa na forexie

Popularność internetu sprawiła, że w sieci zaczęło działać wiele firm brokerskich. Są wśród nich przedsiębiorstwa uczciwe, ale niestety nie brakuje również tych nierzetelnych. Często nieuczciwi brokerzy działają w podobny sposób, opierając się nierzadko na schematach. Bazują głównie na niewiedzy i braku doświadczenia początkujących inwestorów. Uwagę potencjalnego klienta powinny przede wszystkim zwrócić uwagę komunikaty, jakie wysyła do nich broker. Najczęściej celem oszusta jest zachęcenie klienta do jak najszybszej wpłaty pieniędzy, dlatego roztacza przed nim wizję szybkich i wysokich zarobków. Inwestowanie przedstawiane jest jako prosty proces, który dodatkowo nie jest obarczony ryzykiem. W jaki sposób nieuczciwi brokerzy docierają do klientów? Korzystają z reklam w sieci, które mogą wyświetlać się nawet na zaufanych stronach. Inną formą jest telemarketing albo wiadomość e-mail. Zawsze przekaz jest ten sam – pewny zysk, brak ryzyka, szybkie zarobienie dużych pieniędzy. Jedyne, co trzeba zrobić, to zacząć korzystać z usług brokera. Inwestor może również trafić sam na stronę brokera. Aby zachęcać klientów do rozpoczęcia współpracy, oszuści często kuszą potencjalnych nowych użytkowników świetnymi na pozór ofertami, na przykład bonusem powitalnym czy podwojeniem kwoty depozytu. Jeśli zdecyduje się z takiej oferty skorzystać i zarejestruje się na platformie, skontaktuje się z nim opiekun klienta. Będzie on zachęcać do szybkiej wpłaty środków i rozpoczęcia inwestowania, ale nie poinformuje o ryzyku ani nie sprawdzi, jaki jest stan wiedzy inwestora i czy ma już doświadczenie. Wspomni natomiast o wysokich zyskach, jakie można osiągnąć w krótkim czasie. Wszystko jednak zawsze kończy się tak samo – klient traci wszystkie pieniądze albo nie jest w stanie wypłacić swoich środków. Kontakt z brokerem najczęściej się urywa, a odnaleźć go jest trudno – nieuczciwe firmy rejestrują się w rajach podatkowych, co pozwala im się ukrywać.

Pomoc windykatorów – Sparta Group

Aby uniknąć nieuczciwych brokerów, należy bardzo dokładnie sprawdzać każdą firmę przed nawiązaniem z nią współpracy. Jeśli jednak padnie się ofiarą oszustwa – czy odzyskiwanie pieniędzy z forex jest możliwe? Na szczęście odpowiedź jest twierdząca. Istnieją firmy, które zajmują się profesjonalnie windykacją należności forex. Jedną z takich firm, która może pochwalić się dużym doświadczeniem w branży, jest Sparta Group. Aby pomóc klientowi, firma najpierw zapoznaje się z jego sytuacją, w czym pomocne są dokumenty, rozmowy, umowy, e-maile, które pojawiły się podczas współpracy z brokerem. Na tej podstawie opracowywany jest plan działania, który, jeśli klient wyrazi zgodę, jest następnie realizowany. Sprawą zajmują się fachowcy z dzień prawa, rynków finansowych czy psychologii. Aby zrealizować cel, eksperci korzystają ze wszystkich dostępnych metod i narzędzi. Jeśli więc nie wiesz, jak odzyskać pieniądze z forex, sprawdź, co oferuje Sparta Group. Opinie wskazują, że ich działania charakteryzują się wysoką skutecznością.

Inwestuj świadome

Świadome inwestowanie to podstawa. Brak wiedzy może skutkować szybkimi stratami. Rynkiem rządzą reguły – warto wiedzieć, jak funkcjonuje, ale również mieć świadomość tego, jakie ryzyko niesie działanie na foreksie. Metody inwestowania, analiza wykresów, analiza fundamentalna, czyli obserwowanie wydarzeń gospodarczych, politycznych czy ekonomicznych pozwolą na stworzenie skutecznego planu działania. Trzeba też pamiętać, aby nie dać ponieść się emocjom, ani negatywnym, ani tym pozytywnym. Będąc świadomym, łatwiej weryfikować wiarygodność brokerów, a to jest ważne, ponieważ jako trader powierza się tym firmom swoje pieniądze. Rynek forex jest kuszący dla wielu inwestorów. Aby na nim działać, trzeba wiele się nauczyć. Należy także pamiętać o ryzyku, jakim są nierzetelne firmy. Jeśli jednak padło się ofiara oszustwa, nie warto się poddawać. Windykacja forex to rozwiązanie, które w wielu przypadkach przynosi rezultaty.