Strona głównaUncategorizedSpawanie dużych elementów stalowych

Spawanie dużych elementów stalowych

Spawanie dużych elementów stalowych, elementów różnorodnych konstrukcji, wymaga posiadania na warsztacie spawalniczym odpowiedniego wyposażenia. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż niektóre elementy mogą tutaj ważyć nawet kilkanaście ton i być dość sporych rozmiarów, to trzeba zauważyć, iż spawanie ich jest znacznie utrudniony. Dlatego tez, w takich sytuacjach wykorzystywane są nowoczesne pozycjonery spawalnicze, czy też pozycjonery dwukolumnowe. Są to specyficzne przyrządy, pozwalające nam na skuteczne uchwycenie tak ciężkich, stalowych elementów i uniesienie ich ku górze. Możemy nimi dowolnie manipulować, celem wykonania wszystkich niezbędnych spawów. Jest to więc bardzo pożyteczne rozwiązanie, dzięki któremu spawanie przemysłowe w tym zakresie staje się o wiele bardziej efektywne.

Czy spawanie dużych elementów stalowych można zrealizować inaczej?

Oczywiście, że można. W tym zakresie dotychczas wykorzystywane jest podejście z zastosowaniem suwnicy. Wymaga to jednak regularnego podnoszenia elementu i obracania go. Tym bardziej, iż nie możemy przecież zablokować całej suwnicy na obiekcie, ze względu na spawanie jednego elementu. Można więc powiedzieć, iż nawet jeśli jest to możliwe, to na pewno mniej efektywne. Stosując zaś pozycjonery dwukolumnowy, sprawiamy, iż spawanie dużych elementów stalowych jest proste i szybkie.

Działa to na zasadzie takiej, że stalowy element jest układany pomiędzy kolumnami pozycjonera, które następnie podjeżdżają do niego. Tutaj następuje uchwycenie elementu z każdej strony i w zasadzie teraz już tylko spawacz decyduje jak wysoko unieść stalowy element i w którą stronę go odwrócić. W każdym razie, spawanie dużych elementów stalowych z zastosowaniem pozycjonerów dwukolumnowych jest na pewno bardziej wygodne i bardziej wydajne, niż stosowanie w tym przypadku klasycznej suwnicy.

Dodatkowe wyposażenie spawalni przemysłowej.

Oczywiście spawanie przemysłowe będzie wymagać także innego wyposażenia na obiekcie warsztatu. Wyposażenia, które w znacznym zakresie przyczyni się do usprawnienia przebiegu procesów spawalniczych. Najważniejsze są tutaj jednak wszelkiego rodzaju pozycjonery spawalnicze. Elementy, dzięki którym spawanie dużych elementów stalowych staje się wygodne i szybkie w realizacji. Tym bardziej, że urządzenia tego typu charakteryzują się konkretnymi korzyściami:

  • Możliwość unoszenia spawanych elementów w górę, nawet do kilkunastu ton ich wagi
  • Możliwość dowolnego obracania, pochylania elementu spawanego
  • Spawanie dużych elementów stalowych na jednym mocowaniu.
  • Wzrost bezpieczeństwa na stanowiskach pracy

Trzeba więc przyznać, iż dzięki pozycjonerom spawalniczym, spawanie przemysłowe staje się o wiele prostsze i bardziej efektywne. W wielu więc przypadkach, trzeba będzie w tego typu wyposażenie warsztatów spawalniczych inwestować i wykorzystywać zalety, jakie to za sobą niesie.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne