Strona głównaFrezarkiZasady skracania czasu cyklu dla urządzeń do obróbki CNC

Zasady skracania czasu cyklu dla urządzeń do obróbki CNC

Czas cyklu jest definiowany jako czas, który ma miejsce od momentu zainicjowania zadania lub serii zadań do momentu zakończenia zadania. Przykład: czas cyklu to czas drukowania zamówienia wysyłkowego do momentu załadowania go do ciężarówki i aktualizacji systemu. Alternatywną definicją byłby czas potrzebny do załadowania, uruchomienia i rozładowania przedmiotu obrabianego.

Czas cyklu maszyny można po prostu zmierzyć, mierząc czas od naciśnięcia przycisku, aby rozpocząć cykl dla pierwszego przedmiotu do naciśnięcia następnego przycisku dla następnego przedmiotu.

Ilości produkcyjne w branży dyktują, że im więcej obrabianych elementów, tym ważniejsze jest osiągnięcie celu skrócenia czasu cyklu.

Wszystko i wszystko, co dzieje się w sprzęcie do obróbki numerycznej (CNC), można podzielić na cztery kategorie:

1.) Zadania produktywne on-line:

są to rzeczywiste operacje obróbki, które występują podczas cyklu CNC. Są to frezowanie, wiercenie, gwintowanie, rozwiercanie i każda inna operacja skrawania, która w pewien sposób sprzyja dokończeniu przedmiotu obrabianego. Aby zminimalizować czas cyklu w tych obszarach, można to osiągnąć na dwa sposoby. Jednym z nich byłoby staranne planowanie procesu.

Inżynier procesu musi wybrać odpowiednią obrabiarkę, narzędzia skrawające, mocowanie i kolejność obróbki w taki sposób, aby pasowała do liczby obrabianych przedmiotów, która będzie oparta na ilości produkcyjnej. Czas cyklu będzie odzwierciedlał procesy stosowane do obróbki przedmiotów.

Jeśli w wielu przypadkach procesy Twojej firmy były już opracowane i wdrożone przed rozpoczęciem programu skracania czasu cyklu, drugą alternatywą jest optymalizacja operacji cięcia, co wiązałoby się z odpowiednim wyborem materiałów narzędzi skrawających, posuwów i prędkości do obrabianych elementów tak efektywnie, jak to możliwe przy obecnym procesie.

2.) Zadania nieprodukcyjne online:

Są to zadania występujące podczas cyklu obróbki, które w rzeczywistości nie wspierają dokończenia przedmiotu obrabianego. Pierwszą rzeczą, do której ludzie często dążą w celu poprawy numerycznej, jest zmarnowany czas wykonywania programu. Są to takie rzeczy, jak szybkie ruchy, zmiany narzędzi, wykonywanie kodu M i przyspieszanie / zwalnianie wrzeciona. Skrócenie czasu wykonywania programu w tym obszarze jest zwykle łatwe.

Często nie trzeba nic więcej niż uważne monitorowanie przebiegu produkcji dla kilku przedmiotów, aby znaleźć momenty, w których program można zmodyfikować w celu wyeliminowania zauważalnych przerw w cyklu. Chociaż należy pamiętać, że pracownik tych maszyn nie może przeoczyć innych procesów, ponieważ może być tak zmartwiony zminimalizowaniem wykonania programu, że pomija inne operacje, co powoduje znaczne straty czasu cyklu.

3.) Zadania nieproduktywne w trybie off-line:

Są to zadania wykonywane w cyklu obróbki, które nie przyczyniają się do ukończenia przedmiotu. Ponieważ tego typu zadania są wykonywane, gdy maszyna produkuje obrabiane przedmioty, tak naprawdę nie zwiększają one czasu cyklu. Możliwe jest zwolnienie operatora maszyn z wykonywania zadań produkcyjnych poza linią, jeśli mają niewiele lub nie mają nic do roboty podczas długich cykli maszynowych.

4.) Zadania produkcyjne off-line:

Są to zadania wykonywane przez maszynę CNC, podczas gdy maszyna wytwarza przedmioty, które mogłyby uzupełnić zakończenie przedmiotu obrabianego. Jest to niezwykle pomocne podczas długich cykli CNC, zadania w tej kategorii mogą znacznie skrócić czas potrzebny do dramatycznego zakończenia produkcji, co skutecznie skróciłoby czas cyklu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne